Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Son Haberler:

latest

Araştırma: 'Para biriktiremiyorum çünkü tasarruf edecek gelirim yok'

Areda Piar araştırma şirketinin Türkiye genelinde 1.534 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 73,1’i pa...

Araştırma: 'Para biriktiremiyorum çünkü tasarruf edecek gelirim yok'

Areda Piar araştırma şirketinin Türkiye genelinde 1.534 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 73,1’i para biriktiremiyor ve yüzde 70,4’üne göre Türkiye’de tasarruf yapmak çok zor! Para biriktiremediğini belirtenlerin yüzde 49,8’i tasarruf edecek gelirinin olmadığını söylüyor. Tasarruf yapma imkânı olsa yüzde 44,7’si fiziki altın (yastık altı birikim, altın, ziynet) ile yatırım yapmayı tercih edeceğini belirtiyor. En çok giyim, ayakkabı, eğlence ve sosyalleşme masraflarından kısılıyor. Yüzde 50,7’si tatile artık gitmediğini ifade ederken yüzde 31,7’si ise tatil için artık daha uygun yerleri tercih ediyor. Katılımcıların yüzde 46,5’i kişisel mali durumunun kötü olduğunu ifade ederken yüzde 53,3’ü ise Türkiye’nin mevcut ekonomik durumuna kötümser bakıyor. 

Türk Halkının %70’ine Göre Türkiye’de Tasarruf Yapmak Çok Zor!

Areda Piar araştırma şirketinin Türkiye genelinde 1.534 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 26,9’u para biriktirme hususunda bir sorun yaşamadığını ifade ederken yüzde 73,1’i para biriktiremiyor. Para biriktiremediğini ifade eden katılımcıların ise yüzde 49,8’i tasarruf edecek bir gelirinin olmadığını belirtiyor. Yüzde 23,3’ü aylık harcamasının yüksek olduğunu, yüzde 12,6’sı borçlarının olduğunu, yüzde 5,5’i beklenmedik masraflardan dolayı para biriktiremediğini belirtiyor. Ayrıca yüzde 5’i para biriktirme konusunda planlamaya sahip olmadığını, yüzde 1,4’ü alışveriş bağımlısı olduğunu ve yüzde 0,2’sinin birikim amacı olmadığı için para biriktiremediği anlaşılıyor. 

En Çok Tercih Edilen Tasarruf Aracı: Yastık Altı Birikim, Döviz ve Altın

Araştırmada yer alan katılımcıların yüzde 70,4’ü Türkiye’de tasarruf yapmanın çok zor olduğunu ve yüzde 13,9'u zor olduğunu ifade ediyor. Yüzde 11,5’i orta düzeyde olduğunu belirtirken yüzde 2,2’si kolay ve yüzde 2’si çok kolay olduğunu söylüyor. 

Katılımcılara, “Tasarruf imkânınız olsa hangi aracı tercih edersiniz?” sorusu yöneltiliyor ve yüzde 47,7’si fiziki altın (yastık altı birikim, gram, çeyrek ziynet vs.) biriktirebileceğini belirtiyor. Yüzde 25,3’ü döviz (Euro, dolar vs.), yüzde 22,5’i altın, yüzde 21,8’i Türk lirası mevduat (Faiz geliri), yüzde 8’i Borsa İstanbul, yüzde 6,6’sı katılım hesapları (Faizsiz birikim hesapları), yüzde 4,5’i döviz mevduat (Faiz geliri), yüzde 3,7’si bireysel emeklilik hesapları, yüzde 1,8’i kripto para piyasasını tercih edeceğini belirtiyor. 

En Çok Giyim, Ayakkabı, Eğlence ve Sosyalleşme Masraflarından Kısılıyor

Araştırmada katılımcılara en çok hangi alanlarda tasarruf yaptıkları da soruluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 22,3’ü giyim ve ayakkabıdan, yüzde 16,1’i eğlence ve sosyalleşme masraflarından kısarak tasarruf yaptığını belirtiyor. Yüzde 14,6’sı elektrik kullanımı, yüzde 12,3’ü su kullanımı, yüzde 9,8’i gıdadan ve yüzde 8,8’i her alanda tasarruf yaptığını söylüyor. Ayrıca yüzde 3,8’i hediye ve bahşiş masraflarında, yüzde 2,8’i doğalgaz kullanımında, yüzde 2,3’ü kişisel bakım masraflarında, yüzde 1,8’i konut masraflarında ve yüzde 0,7’si sigorta masraflarında tasarrufa gidiyor. 

Türk Halkının Yarısı Tatile Gitmiyor, Gidenler de Bütçede Tasarrufa Gidiyor

Para biriktirmenin de tasarruf yapmanın da zor olduğu anlaşılan bu araştırmada katılımcılara tatil alışkanlıklarındaki değişkenlik de soruluyor. Katılımcıların yüzde 50,7’si artık tatile gitmediğini ifade ediyor. Bununla birlikte yüzde 31,7’si bütçesi daha uygun yerleri tercih ettiğini belirtirken yüzde 11,1’i tatil planlamasında herhangi bir değişim yaşamadığını söylüyor. Tatil süresini daha kısa tutarak tasarruf ettiğini belirtenlerde toplumun yüzde 6,5’ini oluşturuyor.  

“Kişisel Mali Durumum da Ülkenin Ekonomik Durumu da Kötü”

Araştırmaya göre Türk halkının yüzde 46,5’i kişisel mali durumunun kötü olduğunu ifade ediyor. Ne iyi ne kötü diyenlerin oranı ise yüzde 42,2. Kişisel mali durumu iyi olanların oranı yüzde 11,3 olarak karşımıza çıkıyor. 

Katılımcıların yüzde 53,3’üne göre Türkiye’nin mevcut ekonomik durumu, tıpkı kişisel mali durumu gibi kötü. Ne iyi ne kötü diyenlerin oranı yüzde 15,8 iken ülkenin ekonomisiyle ilgili iyimser olanların oranı yüzde 30,9 olarak araştırmaya yansıyor. 

Araştırma: 'Para biriktiremiyorum çünkü tasarruf edecek gelirim yok'

Araştırmanın Metodolojisi

Türkiye genelinde 1.534 kişinin katıldığı 29 Nisan – 02 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılan araştırma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile “Areda Piar’in Profil Bazlı Dijital Paneli” kullanılarak gerçekleştirildi.  

*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
Reklam Tanıtım | Back Link | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |