Page Nav

HIDE
GRID_STYLE

Son Haberler:

latest

Kamu hastanelerinde yasal kürtaj hakkına ulaşılamıyor

“Türkiye’deki Kamu Hastanelerinde Kürtaj Hizmetleri 2020 Araştırması” sonuçlandı Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmal...

Kamu hastanelerinde yasal kürtaj hakkına ulaşılamıyor

“Türkiye’deki Kamu Hastanelerinde Kürtaj Hizmetleri 2020 Araştırması” sonuçlandı


Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi tarafından yürütülen ve bu yıl ikincisi düzenlenen “Yasal Ancak Ulaşılabilir Değil: Türkiye’deki Kamu Hastanelerinde Kürtaj Hizmetleri Araştırması” 2020 yılı sonuçları açıklandı.


Toplam 518 kamu hastanesi ile gerçekleştirilen araştırmada, sonuçlar 2016 yılında yapılan araştırma ile karşılaştırıldığında, kürtaj hizmeti sağlayan hastane sayısında ciddi bir düşüşün yaşandığı görülüyor. 2016 yılında yapılan aynı araştırmaya göre isteğe bağlı kürtaj hizmeti vermeyen hastane sayısı yüzde 12 iken, 2020’de bu oran yüzde 54’e yükseliyor. Sadece tıbbi zorunluluk halinde kürtaj hizmeti sağlayan hastane sayısı 2016’da yüzde 78 olarak kaydedilirken, bu oranın 2020 yılında yüzde 14’e düşmesi dikkat çekiyor.


Kadir Has Üniversitesi, Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mary Lou O’Neil ve Kadir Has Üniversitesi Proje ve Etkinlik Koordinatörü Deniz Altuntaş’ın katılımıyla “Yasal Ancak Ulaşılabilir Değil: Türkiye’deki Kamu Hastanelerinde Kürtaj Hizmetleri Araştırması”nın 2020 yılı sonuçlarını açıkladı.  Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan ve MHRS'ye göre Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü bulunan 504 kamu hastanesi ve 14 şehir hastanesi olmak üzere toplam 518 hastane ile iletişime geçilerek gizli müşteri telefon anketi uygulanan araştırmada, 223 hastaneye telefonlara cevap vermemesi nedeniyle ulaşılamadığı bildirildi.


İsteğe bağlı kürtaj hizmeti sağlamayan kamu hastaneleri hakkında önemli bulgular

Toplam 295 kamu hastanesi ile görüşülen 2020 araştırmasında, sadece 10 hastanede isteğe bağlı kürtaj hizmeti herhangi bir şart gösterilmeden sağlanıyor. İsteğe bağlı kürtaj hizmeti sağlamayan veya net bir bilgi vermeyen kamu hastanelerinden alınan yanıtlar kapsamında; hastenelerden 55’i ‘yasak veya yasal değil’, 28’i ‘yapılmaması doktorun tercihi’, 11’i ‘devlette yasak’, 36’sı ‘devlette yapılmıyor’, 4’ü ‘prosedür/kural böyle’, 4’ü ‘üst merci tarafından onaylanmıyor’, 2’si ‘özelde de yaptıramazsın’, 1’i ‘günah’, 8’i ‘korona yüzünden yapılmıyor’, 3’ü ‘ekipman yok’, 9’u ‘anestezi uzmanı yok’, 7’si ‘ameliyathane kapalı’ açıklamasında bulundu. 63 kamu hastanesi başka hastaneye yönlendirirken, 14 hastane ise telefonu araştırmacıların yüzüne kapattı.


Hastanelerin yüzde 54’ünde isteğe bağlı kürtaj hizmeti sağlanmıyor

Araştırmaya göre, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü bulunan kamu hastanelerinin yalnızca yüzde 3’ünde isteğe bağlı kürtaj hizmeti veriliyor. Yüzde 5’inde kürtaj hizmeti ‘isteğe bağlı şartlı bir şekilde’ sağlanırken, yüzde54’ünde ise isteğe bağlı yapılmıyor. Yüzde 14’ü sadece tıbbi zorunluluk durumunda hizmet verdiğini ifade eden hastanelerden yüzde 5’i bilgi vermedi, yüzde 19’u ise bölüm ya da doktorun olmadığını belirtti.


İstanbul’da isteğe bağlı hizmet verilmiyor

Türkiye’deki Kamu Hastanelerinde Kürtaj Hizmetleri Araştırması sonuçlarına göre; Batı Marmara’da 2, Batı Anadolu’da 2, Akdeniz’de 1, Batı Karadeniz’de 1, Kuzeydoğu Anadolu’da 1, Ortadoğu Anadolu’da 2, Güneydoğu Anadolu’da 1 olmak üzere toplam 10 hastanede isteğe bağlı kürtaj hizmeti veriliyor.


Ege, Doğu Marmara, Orta Anadolu ve Doğu Karadeniz’de isteğe bağlı hizmet verilmezken, ayrıca merceğe alınan İstanbul’da da ise isteğe bağlı hizmet veren hastane bulunmaması dikkat çekiyor.


56 ilde isteğe bağlı hizmet yok

Araştırmaya göre; Adana, Afyonkarahisar, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 56 ilde isteğe bağlı kürtaj hizmeti veren devlet hastanesi bulunmuyor.


*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
En İyi Dershane | Gündem | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |
Önizleme