Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Son Haberler:

latest

E-Turquality ile yüksek teknoloji ihracatı büyüyor

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan E-Turquality Bilişim Yıldızları Programı, bilişim ve yazılım sektöründe heyecan yarattı. Program kaps...

E-Turquality ile yüksek teknoloji ihracatı büyüyor

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan E-Turquality Bilişim Yıldızları Programı, bilişim ve yazılım sektöründe heyecan yarattı. Program kapsamında şartlara uyan firmalar yıllık periyod için ülke başına yıllık 100 milyon TL’yi bulan destek alabilecek. E-Turquality’i değerlendiren bilişim sektörünün önemli temsilcilerinden Mustafa Mertcan yaptığı açıklamada küresel çapta 3 milyar dolar seviyelerinde olan yüksek teknoloji ihracatı rakamının bu gibi desteklerle kısa sürede 15 milyar dolar seviyelerine çıkacağını belirtti.

Küresel çapta önemli yazılım üretme kapasitesi olan şirketlere yönelik olarak Ticaret Bakanlığı tarafından E-Turquality Bilişim Yıldızları Programı başlatıldı. Sanayi ve perakende şirketlerinin küresel pazarlara girebilmesi ve marka değerini artırması için ortaya çıkan Turquality programına benzer nitelikte olan E-Turquality, teknoloji ve bilişim alanında faaliyet gösteren şirketleri kapsıyor.

“E-TURQUALITY İLE ÇOK CİDDİ İMKÂNLAR SUNULUYOR”

E-Turquality’in çok ciddi imkânlar sunduğunu belirten ve bilişim sektörünün önemli temsilcilerin Mustafa Mertcan, “Uzun zamandır beklenen, özellikle yazılım ve bilişim sektöründe hizmet veren sektörlere yönelik olarak yeni bir destek paketi açıklandı. Bunun adı E-Turquality. Daha önce açıklanan Turqualtiy’den farklı olarak e-Turquality’in içerisinde bilişim sektörü ve yazılım sektörünün bazı hizmet alan firmalar için çok kapsamlı destekler mevcut. Bunların arasında özellikle personel, istihdam destekleri olduğu gibi yine yurt dışında daha önce Turquality kapsamında bulunan kapsamlı destekler bulunuyor. Yeni destekle markalaşma ve pazarlama alanlarında firmalara çok ciddi imkânlar sunuluyor.” açıklamasında bulundu.

“DESTEĞİN AMACI 15 MİLYAR DOLAR HEDEFİNE ULAŞMAK”

Açıklanan destek paketinin ihracat rakamlarının artışında büyük fayda sağlayacağını belirten Mertcan, “Bu yeni desteğin amacı hâlihazırda 3 milyar dolar seviyelerinde olan yazılım ve bilişim sektörü ihracatımızı 15 milyar dolar seviyesine ulaştırmak. Sektörün temsilcileri olan bizler de bu desteğin çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Yüksek teknoloji ihracatında ülkelerin dağılımına ve pazardaki pay oranlarına bakarsak 750 milyar dolarlık ihracat hacmiyle Çin zirvede bulunuyor. Yine bunun yanında Hong Kong 350 milyar dolarlık bir paya sahip bulunuyor. Yani sadece Çin ve Hong Kong’u birlikte ele aldığımızda 1 trilyon doların üzerinde teknoloji ihracatı karşımıza çıkıyor. Buna en yakın ülke 180 milyar dolarla Almanya ve ardından 160 milyar dolarla Kore geliyor.” şeklinde konuştu.

“100-150 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT RAKAMLARINA DA ULAŞABİLİRİZ”

Küresel pazardaki ilk hedeflerinin ihracat rakamlarında Kore gibi ülkelere yaklaşabilmek olduğunu belirten Mustafa Mertcan, “Rakip ülkeler arasında daha öne çıkabilmek için E-Turquality gibi desteklerin fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Türkiye’de yerleşik birçok yazılım ve donanım üreticisinin yer aldığı UNICORN, DETACORN gibi güzel firmalarımızı ve onların CV’lerini ulaştırabilirsek, çok kısa zamanda 15 milyar dolar ihracat hedefine aşacağımızı tahmin ediyoruz. Sonrasında ise çalışmalarımıza hız vererek 100-150 milyar dolarlık ihracat rakamlarına da ulaşabiliriz.” İfadelerini kullandı.

FİRMALAR YILLIK 100 MİLYON TL’Yİ BULAN DESTEK ALABİLECEK

E-Turquality kapsamında şartlara uyan firmalar yıllık periyod için ülke başına yıllık 100 milyon TL’yi bulan destek alabilecek. E-Turquality kapsamında bilişim ve alt sektördeki girişimlerin gelişimini desteklemek, inovasyonu teşvik etmek ve küresel anlamda rekabet edebilecek unicornların oluşması gibi üç ana amaç ön plana çıkıyor.

*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
Reklam-Tanıtım | Gündem | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |
Önizleme