Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Son Haberler:

latest

Filistin için dünyaya insanlık ve dayanışma çağrısı

Gazze ve Kudüs’te yaşanan insanlık dramı için harekete geçen Türk Kızılay, “Filistin Özel Yayını” düzenledi.  Acımasız saldırılardan etkilen...

Filistin için dünyaya insanlık ve dayanışma çağrısı

Gazze ve Kudüs’te yaşanan insanlık dramı için harekete geçen Türk Kızılay, “Filistin Özel Yayını” düzenledi. 

Acımasız saldırılardan etkilenen savunmasız insanlar için yapılacakların açıklandığı yayında Filistin’den ve dünyanın çeşitli yerlerinden canlı bağlantılar yapıldı. Türk Kızılay ve global yardım kuruluşları Filistin halkının yanında olduklarını bir kez daha güçlü bir şekilde dünyaya duyurarak insani yardım ve dayanışma çağrılarını yineledi.

“Filistin Yaralı, Uzat Elini” sloganlı yardım kampanyasını yürüten Türk Kızılay, Filistin halkına yönelik insani yardım çalışmaları için yaklaşık 60 milyon TL’lik acil yardım planını devreye aldı.

Çatışmalardan zarar gören Filistin halkına yönelik acil eylem planını uygulamaya koyan Kızılay, Filistin Özel Yayını ile de kamuoyuna bölgedeki gelişmeleri ve yardım faaliyetleriyle ilgili son durumu aktardı. Yardımlar ve gereksinimler dahil birçok detay, bölgeden konuklarla birlikte ele alındı. Filistin Özel Yayını, Kızılay’ın tüm sosyal medya hesaplarından ve uydu frekansı üzerinden canlı yayınlandı. 

60 milyon liralık destek paketi

Türk Kızılay’ın, Filistin’e yapacağı yaklaşık 60 milyon liralık destek yaraların sarılmasına yardımcı olacak. Al-Kudüs Hastanesi ve Gazze’deki 8 hastaneye ilaç ve tıbbi malzeme, bölge için 10 adet küçük ambulans, 5 adet tam donanımlı ambulans tedariği yapılacak. Saldırılardan etkilenenlere 22.500 gıda kolisi, 22.500 hijyen kolisi temin edilecek. Evleri zarar gören 400 aileye nakdi yardım, 300 aileye kira desteği verilecek. Gazze’deki elektrik sıkıntısından etkilenen hastanelere jeneratörler için 147.000 litre yakıt desteği ulaştırılacak. Öte yandan bombardıman nedeniyle evsiz kalan ve bu nedenle Gazze’deki 11 okulda barınmak zorunda kalan binlerce insan için yardım destekleri, 300 yetime 1 yıllık destek verilecek.

İnsan evladı bu acıları kaldıramaz

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bölgedeki çatışmaların insani, ruhani ve siyasi boyutları olduğunu belirterek bugün dünyadaki genel duruşun Filistin’in haklılığı üzerine olduğunu vurguladı. Kınık şunları söyledi:

“Filistin’de şu anda çekilen acılar bir insan evladının kaldırabileceği acılar değil. Bu insanlar çok uzun yıllardır bu sıkıntıların içindeler. Kızılay olarak ‘Filistin Yaralı Uzat Elini’ kampanyamız ile 60 milyon liralık bir proje paketimiz var. Filistinlilerin içine düştüğü durum küresel bir sorundur. Buradaki sorunun çözümü tüm dünyaya örnek olacaktır. Bugün barışın yolu, bu şiddetin ortadan kalkması ve Birleşmiş Milletler’in geçmişte açıkladığı statünün kabulüdür.”

 Bugün Gazze’nin büyük bir hapishane konumunda olduğunu da ekleyen Kınık, “Abluka nedeniyle buradaki insanlar çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Dünyanın en dar ve sık yerleşim yerinin olduğu Gazze’ye aynı anda 200 uçakla havadan saldırı yapılıyor. Siviller büyük bir tehdit altında” diye konuştu.

Gazze’ye insani yardım koridoru açılmalı

Yayına Kudüs’ten katılarak açıklamalarda bulunan Türk Kızılay Filistin Delegasyon Başkanı Yiğit Olcay, Gazze’de bir insani yardım koridoru açılmazsa çok büyük bir insani kriz yaşanacağını belirterek şunları söyledi:

 “İlk etapta Kudüs Kızılayı’nın güçlenmesi adına ilaç ve 2 adet ambulans tedariki yaptık. Kudüs’te yardımların ulaştırılması konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ama Gazze’de büyük bir sıkıntı var. 880 ev yıkılmış, yollar hasar almış durumda. Yollarda ilerlerken yakın mesafelerimizde bombardımanlar oluyor. Şu anda Gazze’de 17 bin kişi evsiz kalmış durumda. İlk etapta evsiz kalanlar için gıda, hijyen, yatak, battaniye gibi temel ihtiyaçlarımız var. Gazze’de sadece 6 saat elektrik veriliyor ve hayat durmuş durumda. İnsanlar o eski savaş günlerini yaşıyor. İnsanlarda derin bir umutsuzluk hali var. Filistin Kızılayı’nı desteklemek için dar sokaklarda görev yapabilecek küçük ambulanslar tedarik etmeye çalışıyoruz. Büyük ambulanslara da ihtiyaç var. Gazze’de olması gereken ilaç stokları yeterli değil. Zaten ambargo nedeniyle de bir sıkıntı vardı. İlaç ve medikal sarf malzemeleri 1-2 gün içinde tükenecek. Gazze için bir insani yardım koridoru açılmazsa büyük sıkıntılar yaşanacak.”

Dünyanın sessizliği utanç verici 

Yayına katılan Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Filistin’de yaşananlara karşı dünyanın sessizliğinin utanç verici olduğunu belirterek şunları söyledi:

 “Türkiye, topraklarımızda yaşanan bu zalim saldırıya karşı halkımızın yayında yer alıyor. Halkımız çok büyük bir zulüm ve baskı altında. Burada 1500’ün üzerinde yaralımız ve 130’un üzerinde şehidimiz var. İsrail’in zalim saldırıları devam ediyor. Okullar ve kamu binaları bombalanıyor. İnsani krizin derinleşmesi, yayılarak devam etmesi söz konusu. Bu yaşadıklarımız tarihte daha önce yaşanan katliamları hatırlatıyor. Kadın ve çocuklarımız yıkıntıların altında kalıyor. İsrail savaş suçu işlemeye devam ediyor. Dünyanın sessizliği hepimiz için utanç verici. Gazze’de hayatın tamamen durmasını istiyorlar. Bu devletin tarihi zulüm tarihidir. İnsanlarımız mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veriyor. İlelebet bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Her türlü temel insani ihtiyacın acilen sağlanması gerekiyor.” 

Aileleri tüm fertleriyle yok ediyorlar

Filistin Kızılayı Genel Başkanı Dr. Younis Al Khatib ise Türk Kızılay’a verdikleri destek için teşekkür ederek, “Acımasız bir saldırıyla karşı karşıyayız. Aileler tüm fertleriyle hedef alınıyor ve yok ediliyorlar. Şiddetli bombardımanlar Gazze şeridini hedef alıyor. 12 kat ve üzerinde 76 apartman yıkıldı. Bu bir insanlık suçudur. Bombardımanda hedef olan sivillerin kurtarılması ve tedavi edilmesi gerekiyor. Tük Kızılay ile yaptığımız dayanışma bize güç veriyor” dedi. 

Izdırabı dindirmek için global çağrılar

IFRC Filistin Delegasyon Başkanı Kirsten Hagon, Filistin’de şu anda ciddi ve derin bir insani kriz yaşandığını belirterek, “Her an, her saniye insanların hayatları yok olmaya devam ediyor. Çok sayıda Kızılay ve Kızılhaç ekibi yaraları sarmaya devam ediyor. Çatışmaların ortasında ihtiyacı olan insanlara ulaşmaya çalışıyoruz” dedi. 

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Matthias Schmale, “Filistinlilerin yaşadığını çok yakından gördük. Burada çok üzücü bir süreç yaşanıyor. Evsiz kalanlar saldırılardan korkuyor. 41 bin kişi 50 okula yerleştirildi. Bunlara destek vermemiz gerekiyor. Üstelik kovid salgını da devam ediyor” diye konuştu. 

ICRC MENA Bölge Direktör Vekili Jose Antonia Delgado, “Çatışmalar yoğunlaşıyor. Gazze’de hastaneler ve altyapı ciddi zarar gördü. Sürekli olarak taraflara uluslararası insani ilkeleri hatırlatıyoruz. Sivillere yönelik her türlü saldırı derhal durdurulmalı. Gazze’de hastanelere desteğe devam ederek acil ihtiyaçlara cevap vermeye çalışıyoruz. Karmaşık koşullar nedeniyle yardımları ulaştırmakta zorlanıyoruz” dedi. 

Türk Kızılay’ın düzenlediği Filistin Özel Yayını’na Irak Kızılayı Başkanı Dr. Yaseen Ahmed Abbas, Ürdün Kızılayı Başkanı Dr. H.E. Mohammad Al-Hadid, Kuveyt Kızılayı Genel Sekreteri Maha Al Barjas, Uluslararası İnsancıl Hukuk Forumu Başkanı ve Katar Kızılayı’ndan Dr. Fevzi Ousaddik, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Filistin Direktörü Andrea De Domenico, Gazze Al Amal Yetimhanesi Müdürü Eyad El-Masri, Assalama Derneği Müdürü Muhammed Dewama, For Children Smile Derneği Başkanı Emine Taş gibi önemli isimler de katılarak insanlık çağrısına destek oldular. 

İnsanlık için el uzatma zamanı

“Filistin Yaralı, Uzat Elini” sloganlı yardım kampanyasını yürüten Kızılay’ın yaklaşık 60 milyon TL’lik yardım planı destek görmeye başladı. Çatışmalardan etkilenen Filistin halkına el uzatmak isteyen hayırseverler, www.kizilay.org.tr web adresinden, 168 ücretsiz danışma ve bağış hattından, mobil uygulamadan, bankalarda bulunan Kızılay bağış hesapları ile internet bankacılığından ve SMS yöntemiyle 2868’e FİLİSTİN yazıp göndererek 10 TL ile destek olabiliyor.

*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
Reklam Tanıtım | Back Link | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |