Page Nav

HIDE
GRID_STYLE

Son Haberler:

latest

Çocukların gözlerini mavi ışıktan koruyan bilgisayar

Bilgisayar karşısında uzun saatler geçiren çocukları için ebeveynlerin duyduğu en büyük kaygı, ekran ışığının göz sağlığı üzerinde olumsuz e...

ocukların gözlerini mavi ışıktan koruyan bilgisayar

Bilgisayar karşısında uzun saatler geçiren çocukları için ebeveynlerin duyduğu en büyük kaygı, ekran ışığının göz sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratma olasılığı. 

Pandemi sebebiyle artan dijital bağımlılık, yetişkinlere göre daha hassas bir göz yapısına sahip olan çocuklarda; görüşte bulanıklık, odaklanamama ya da baş ağrısı gibi problemleri beraberinde getiriyor. Bilgisayar ekranlarının göz sağlığını tehdit etmesinin en büyük sebebi ise yoğun olarak yaydığı mavi ışık. Teknoloji dünyasının lider markalarından ASUS, mavi ışığı yüzde 70 azaltan OLED (Organic Light Emitting Diode) ekran teknolojisini bilgisayar modellerine uyguladı ve tüm dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye pazarıyla da tanıştırdı.

Hayatımıza ilk kez televizyonlarla giren, son zamanlarda akıllı telefon ekranlarında da karşımıza çıkan OLED ekranlar, günümüzün en iyi ekran teknolojilerinden biri olarak kabul ediliyor. Yarı iletken ışık kaynağı olarak bilinen LED teknolojisinin gelişmiş son versiyonu olan OLED, organik ışık yayan diyot anlamına geliyor ve LED ekranlara kıyasla yüzde 70 daha az mavi ışık yansıtıyor.

Araştırmalar*, özellikle çocukların bilgisayar ekranından yansıyan mavi ışıklardan yetişkenlere göre daha fazla etkilendiğini gösteriyor. Yansıyan mavi ışık emisyonlarının beş yaşındaki bir çocuğun gözlerinde yaklaşık yüzde 60'ının retinaya geçtiği, 60 yaşındaki bir yetişkinin ise yaklaşık yüzde 20'sinin retinaya geçtiği belirtiliyor. Çocukların gözleri daha şeffaf bir mercek ve kornea ile tam olarak gelişmediğinden, zararlı mavi ışık göze daha kolay giriyor ve potansiyel olarak retinanın erken yaşlanmasına neden olabiliyor. Bu da gözlerde yorgunluğun yanı sıra kızarıklık, batma, sulanma ve kaşınma gibi pek çok rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep oluyor. 

(*Lakeside Vision Center-2018)

Monitörlerden yayılan yoğun mavi ışık odaklanma, uyku ve öğrenmeyi de olumsuz etkiliyor                                                                                        
Avrupa Göz Yorgunluğu Raporu’na göre, tüm bu olası sorunlar çocuklarda sadece göz rahatsızlıklarını değil odaklanma güçlüğünü de beraberinde getirirken, öğrenme ve üretkenliği de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma ise, mavi ışığa maruz kalındığında uyku hormonlarının olumsuz etkilendiğini ve çocuklarda uyku bozulmasına neden olduğunu kanıtlıyor. Dolayısıyla, artan ekran mesaileriyle birlikte mavi ışığın gözde yaratacağı hasarı minimuma indirmek için mavi ışık oranını mümkün olduğunca bloke eden teknolojilerin kullanılması büyük önem taşıyor.

Uzmanlar mavi ışığa dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor

Uzmanlar, göz sağlığı için mavi ışık yayan dijital ekranlara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor ve özellikle gelişme çağındaki çocuklar için bu konuda ekstra donanımlı olan ürünleri tavsiye ediyor. Bilgisayar başında uzun saatler geçiren herkes için konfor sağlayan OLED teknolojisi, çok sayıda organik ince film tabakasının ve 2 yarı iletkenin bir araya gelmesiyle oluşulan bir teknoloji. Bu teknoloji mavi ışığın maksimum düzeyde tutulmasını sağlıyor. ASUS, 2021 yılı itibarıyla en geniş OLED dizüstü bilgisayar model serisine sahip marka. ASUS’un ZenBook Flip 13 ve ZenBook Pro Duo serisi, OLED ekran teknolojisine öncülük eden modellerinden sadece birkaçı.

“ASUS, OLED teknolojisine sahip bilgisayarları Türkiye pazarına sunan markaların başında geliyor”

OLED teknolojisini bilgisayarlarla buluşturan öncü markalardan biri olan ASUS’un Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, “OLED ekran teknolojisine sahip bilgisayarları tüm dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye pazarıyla da tanıştırdık. Donanım ve tasarım ile birlikte en yenilikçi teknolojileri bünyesinde barından ASUS’un dizüstü bilgisayar modellerine entegre ettiği bu teknoloji; tepki süresi yüksek, enerji tüketimi daha az bilgisayarlar vaat ediyor. ASUS, aynı zamanda ASGS ve TÜV Rheinland tarafından verilen göz konforu sertifikalarına da sahip. Tüm bunlar özellikle uzun süre bilgisayar başında olan küçük yaştaki çocuklar başta olmak üzere herkes için OLED ekrana sahip ASUS dizüstü bilgisayarları daha güvenilir bir seçenek haline getiriyor.” dedi.

*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
En İyi Dershane | Gündem | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |
Önizleme