Page Nav

HIDE
GRID_STYLE

Son Haberler:

latest

İşçilere yapılan zam buhar oldu

Ülkemizde ekonomik kriz gün geçtikçe derinleşirken işçi kesimine yapılan asgari ücret zammı maaşlara yansımadan buhar oldu. Her geçen gün ge...

İşçilere yapılan zam buhar oldu

Ülkemizde ekonomik kriz gün geçtikçe derinleşirken işçi kesimine yapılan asgari ücret zammı maaşlara yansımadan buhar oldu.

Her geçen gün gelen yeni bir zam haberi ile vatandaşlar uğraşırken 2020 yılında 2 bin 324 lira olan asgari ücret 2021 yılında ise 2 bin 825 TL oldu. Ancak bu zam vatandaşa yansımadan gelen zamların arasında eridi gitti. 

500 TL’lik Zam İşe Yaramadı

Dar gelirli vatandaşın geçim kaynağı olan asgari ücret üzerindeki 500 TL’lik artışın iyi bir oran olduğu iş dünyasında tartışılsa da piyasaya ve vatandaşa yansıyan yanı öyle olmadı. Pandemi sonra her şey iki katına çıkarken maaşlar 4/1 oranında zamlanınca vatandaşın derdine çare olamadı. Öyle ki sadece evin temel gideri olan elektrik, su ve doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar yaklaşık %35’e varan rakamlarda zamlandı. Yani kaba bir hesap ile suya 100 TL ödeyen vatandaş 135 TL elektrike 200 ödeyen vatandaş 270 TL doğalgaza 300 ödeyen vatandaş yine 405 TL gibi bir rakam ödemek zorunda kaldı. Bu rakamlar aslında asgari ücretin nasıl eridiğini göstermek amaçlı olarak belirtilmiştir. Türkiye geneline bu rakamlar vurulduğunda neredeyse evin temel ihtiyaçlarına yaklaşık 150 TL ile yaşanılan şehire göre 250 TL arasında zam geldiği ortaya çıkmaktadır.

İşçilere Ücretsiz İzin Kâbusu

Ülkemizde çalışan nüfusun neredeyse %60’ı asgari ücret ile hayatını devam ettirirken son dönemde işçilerin ve tüm dünyanın korkulu rüyası korona işçileri sadece sağlık değil maddi yönden de vurdu. İşçilerin çalıştıkları kurumlarda iş azlığı dolayısı ile patronlarca ücretsiz izne gönderilmesi sonrası gelirleri azalan işçiler kara kara düşünmeye başladı. Zira 3000 TL dolayında çalışırken kazanan işçi bir anda gelirinin 3/2’lik kısmını kaybederek 1000 TL dolayında bir rakama geçinmek zorunda bırakıldı. Tüm bu olumsuz gelişmeler karşısında işçinin borcu artarken gelen zamlarda vatandaşı iyice zora soktu.

İşçi Avukatlarına Başvurular Arttı

 Son dönemdeki ekonomik sorunlar sonrası işçiler çıkar yol ararken bir yandan işsiz kalan işçi kıdem ve ihbarının peşine düşerken diğer taraftan da ücretsiz izin veya maaş alamayan işçileri haklarını almak için avukatların kapısını aşındırmaya başladı. Arıkan Hukuk Bürosu baş avukatlarından tazminat hukukçusu Erkan Behçet Arıkan son dönemdeki işçilerin sıkıntılarını şöyle özetledi. İşçi avukatı olarak hizmet veren ekibimize birçok başvuru gelmekte kimisi kıdem tazminatımı hesaplayın işten ayrılmak istiyorum kimi ihbar tazminatı hakkında soru sormakta. Ama asıl konu ise işçilerin ücretsiz izne çıkarıldım geçinemiyorum iş yerim iş yok diye maaşımı vermiyor mesailerimiz ödenmiyor, ücretsiz izne gönderirim baskısı yapılıyor gibi birçok konuda vatandaşlar bizlere sorular sormakta. Buradan anladığımız özellikle pandemi sonrası işçilerin iyice dara düştükleri. İşçilere destek veren avukatlar olarak isteğimiz bir an önce piyasanın toparlanıp işçilerin haklarını alabileceği bir piyasa oluşması. 

İşçi Avukatından İşçilere Destek

Son dönemde artan kıdem ve ihbar sorularına hızlı cevap verebilmek için sitelerinde yenilik yaptıklarını belirten Erkan Behçet Arıkan sitemize girerek basit bilgiler ile kıdem ve ihbar tazminatlarını işçilerin hesaplamasını sağladık dedi.

*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
En İyi Dershane
Gündem | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |
Önizleme