Page Nav

HIDE
GRID_STYLE

Son Haberler:

latest

Cilt bakım ürünlerimi ne zaman ve hangi sırayla uygulamalıyım?

Cilt bakım ürünlerinizi ne zaman ve hangi sırayla uyguladığınız gerçekten önemli mi? Evet sıra önemli, işte nedeni: Cilt bakım  ürünlerinizi...

Cilt bakım ürünlerimi ne zaman ve hangi sırayla uygulamalıyım?

Cilt bakım ürünlerinizi ne zaman ve hangi sırayla uyguladığınız gerçekten önemli mi?

Evet sıra önemli, işte nedeni:

Cilt bakım ürünlerinizi doğru sırayla uygulamak cildinizin her ürünün tüm avantajlarından faydalanmasını sağlar.

Uygulamanın sırası son derece önemlidir. Çünkü cildin asıl işi bir şeyleri dışarıda tutmaktır, ancak kullandığımız cilt bakım ürünlerinin birçoğunda içeri girmesini istediğimiz içerikler var. 

Mükemmel formüle edilmiş ve mükemmel uygulanmış ürünlerde bile bu temel bileşenlerin yalnızca çok küçük bir kısmı cilde nüfuz edebilir. Ürünleri doğru sırayla uygulamazsanız, cilt bakım rejiminizden en iyi sonuçları göremezsiniz.

Peki hangi ürün neyin üstüne çıkıyor? Uygulaması en kolay kural, ürünlerinizi en ince kıvamdan en kalın olana veya sıvıdan yağa uygulamaktır. “Genel olarak, inceden kalına olarak düşünün, ancak aynı zamanda ilk olarak ürünlerin cilde nüfuz etmesi, en önemli bileşenleri (serumlardaki antioksidanlar gibi) önce kullanmak ve üzerine oturması gereken ürünlerle (nemlendiricilerdeki yumuşatıcılar ve nemlendiriciler gibi) bitirmek gerektiğini de unutmamak gerekir.

Gündüz Rutini

Sabah rutini güneşten, kirlilikten ve elementlerden korunma ile ilgili, bu yüzden peeling ve retinol gibi onarıcı bakım ürünlerini geceye bırakın.

1. ADIM: TEMİZLEYİCİ
Sabahları yüzünüzü ılık suyla ve cildiniz için tasarlanmış yumuşak bir yüz temizleyici ile yıkayın.

2. ADIM: TONİK
Çoğu insan tonik adımını atlamayı tercih eder, çünkü kısmen çoğu toniğin sert olduğu ve cildi tahriş ettiği konusunda uzun zamandır var olan yanlış bir varsayım vardır. Neyse ki, artık durum böyle değil. Gözenekleri fiziksel olarak “küçültmüyor” olsa da, yeni tonik cinsleri, antioksidanlar, B vitamini türevleri ve hatta sıkılaştırma içerikleri için bir dağıtım sistemi gibi davranabiliyorlar. Ek olarak, her temizleyici tonik türü farklı bir cilt sorununa yöneliktir, bu nedenle cilt sorunlarınız için doğru ürünü kullanmak önemlidir.

3. ADIM: ANTİOKSİDAN SERUM
Serumlar, özel kaygıları gideren süper konsantre, besleyici yoğunluklu tedavilerdir, bu nedenle onları cilde mümkün olduğunca yakın tutmak daha iyidir. Bugün piyasada çeşitli serumlar bulunmaktadır, ancak gündüz rutininizde, cildinizin enflamatuar tepkisini önlemekten tutun da UV ışınlarından ve çevresel kirletici maddelerden gelen hasarı nötralize etmeye kadar çeşitli yararlar sağlayan antioksidan serumlar kullanmalısınız.

4. ADIM: GÖZ KREMİ
20'li yaşlarınızdan başlayarak her gün göz kremi sürmek özellikle göz kapağı derisinin sağlığını ve kalınlığını korumakla ilgili çok önemlidir. Bu alandaki cilt kalitesinin erken dönemde iyileştirilmesi, göz kapağı cildinin daha sonra gevşekliğini ve pürüzsüz görünümünü kolayca kaybetmemesini sağlar.

En iyi sonuçlar için tutarlılık çok önemlidir. Zamanla göz kreminin düzenli kullanımı, göz kapağı cildinin elastik kalmasına neden olacak ve bazı ince çizgilere ve kolajen kaybına karşı koruma sağlayacaktır. Unutmayın ki hiçbir ürün sihir değildir ve sonuçlar bir gecede gerçekleşmez. “SPF’li bir göz kremi seçerek veya her gün güneş kremi uygulayarak göz çevrenizdeki hassas cildinizi daha fazla koruyabilirsiniz. Ayrıca UV ışınlarından zarar görmesini engellemek ve çizgi oluşumundan korunmak için dışarıda güneş gözlüğü takmayı da unutmayalım.

5. ADIM: AKNE TEDAVİSİ
Reçeteli ilaçlar ve akne tedavileri, örneğin serumla faydalarını en üst düzeye çıkarmak için cilde mümkün olduğunca yakın olarak uygulanmaları gerekir.

Akne lekesi tedavileri aktif bileşenlerde farklılık gösterdiğinden, ürün ambalajınızı kontrol edin veya en iyi uygulama şekli için dermatoloğunuza danışın.

Örneğin yaygın bir sivilce karşıtı bileşen olan benzoil peroksit bir ila üç saatlik bir çalışma süresine sahiptir. Çalışmasını tamamlamadan önce onunla temas eden herhangi bir ürün, aktif maddenin düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Akne lekesi tedavilerinin cildinizi kuruyabileceğini unutmayın; bu nedenle her zaman yalnızca ihtiyacınız olan noktalara uygulayın.

6. ADIM: NEMLENDİRİCİ
Evet, yağlı bir cildiniz olsa bile herkes nemlendiriciye ihtiyaç duyar. “Vücudumuz sert dış ortam koşullarına ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kaplama sağlamak için yağ salgılayan bezlerden (veya sebum) oluşan kendi doğal yağlama sistemine sahip olmasına rağmen, çoğumuz güneş, hava ve sert kimyasalların tahribatından sonra ekstra hidrasyona ihtiyaç duyarız. Uzmanların çoğu, bir nemlendirici uygulamak için en iyi zamanın cildin nemli olduğu zaman olmasını tavsiye eder, bu nedenle serumu ve tedaviyi ne kadar erken uygularsanız, nemlendiricinizle gereken miktarda nemlendirmeyi o kadar erken sağlayabilirsiniz.

Bir sivilce lekesi tedavisi kullanıyorsanız, nemlendirici krem uygularken, içerdiği bileşenlerin spot işleminizdeki aktif bileşenlerle etkileşime girmeyeceğinden emin olmak için bu bölgeleri atlamak isteyebilirsiniz.

7. ADIM: GÜNEŞ KORUYUCU
Güneş kremi UV ışınlarını fiziksel olarak bloke ederek çalışan fiziksel veya mineral bir güneş kremi kullanıyorsanız, gündüz cilt bakım rutininizdeki son adım olmalıdır. Kimyasal bir güneş koruyucu kullanıyorsanız bu adım zorlaşır.

 “Kimyasal güneş koruyucularının etkili olabilmesi için cildin içine emilmesi gerekiyor, bu nedenle nemlendiricinizden sonra uygulamak bunu geciktirecek ve engelleyecektir. Bununla birlikte, kimyasal güneş koruyucunuzu nemlendiricinizden önce uygularsanız, nemlendiriciniz de çalışmaz çünkü cilt kimyasal güneş koruyucu ile kaplanır. ”

Bu nedenle, bunu aşmak ve diğer birçok nedenden dolayı, her zaman çinkolu doğal bir güneş kremi kullanmanızı ve nemlendiricinizden sonra uygulamanızı öneririm. Çinko güvenli, etkili ve UVA ve UVB ışınlarına karşı en geniş korumayı sağlıyor.

Kimyasal güneş kremini kullanmak isteyenlere gelince, nemlendirme faydaları sunan formülleri aramaya çalışın, böylece cildinizi korurken günlük nemlendirme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Zamanlama Çok Önemlidir

Uygulama sırasının yanı sıra, cildinizin ürünlerinizi emmesi için geçen süreyi dikkate almak da bir o kadar önemlidir. Ancak, çoğumuz sık sık bir yerlere ulaşmak için acele ettiğimizden bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle size tavsiyem: Cilt bakım rutininizi basit tutun.

Pek çok ürün uygun emilimi sağlamak için bir sonraki adımdan önce 5 ila 30 dakika beklemeniz gerektiğini söylüyor, ancak bunun için kim zamanı var? Eğer çok karmaşık yaparsanız, bir süre sonra yapmaktan vazgeçersiniz. Çok fazla adımınız varsa, her ürünün ciltle reaksiyona girmesine izin vermek için biraz bekleyin. 

Başka bir tavsiye mi? Cildini dinle. Unutma ki sen benzersizsin ve başka hiç kimsen senin cildine sahip değil. Bazen uzmanların ne dediği değil, sizin için neyin işe yaradığını bulmak ve her zaman cildinize nazik davranmak önemlidir.

*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
En İyi Dershane | Gündem | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |
Önizleme