29 Ağustos 2019 Perşembe

Egzersiz öncesi kahve içmenin sporcuya etkisi

Reklam

Kafein ilk kez 1820' de, kahveden elde edilmiş ve günümüzde dünya üzerinde bilinen en popüler uyarıcıdır. 

Kafein, doğal olarak kahve, kakao, kola çekirdeklerinde ve çay yapraklarında bulunur. Aynı zamanda eczane ve spor merkezlerinde reçetesiz satılan takviye besinlere ve enerji destek ürünlerine de kafein eklenmektedir.

Egzersiz öncesi kahve içmek, kişinin daha uzun mesafe koşabilmesine etki eder mi? Sporcuların biz beslenme uzmanlarından istedikleri arasında daha geç yorulmak için nasıl beslenmeliyiz sorusuyla sıkça karşılaşmaktayız. İşte tam da burada kafein içeren içecekler bizim için kolaylık oluşturuyor.

Kafein, vücuttaki glikojenin idareli kullanımını sağladığı için, yorgunluğun ortaya çıkmasını geciktirir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kafeinin uzun süreli orta şiddetle yapılan dayanıklılık ve kısa süreli yüksek şiddette aktiviteler içeren sporlarda, antrenman ve müsabakalar süresince sporcuların performansını artırmaktadır. Kafein tüketmeye alışkın olmayan sporcuların, kafein tüketmeye alışkın sporculara göre kafeinin sağladığı yarar daha fazla olmaktadır.

Kafein aynı zamanda diüretik olduğu için idrara çıkışı artırmaktadır ve bazı sporcularda mide sorunlarına yol açmaktadır. Ancak antrenman sırasında dehidrasyon (vücutta fazla sıvı kaybı) riskini artırmaz.

Peki egzersiz ve müsabaka öncesi ne kadar kahve tüketmeliyiz? Bu sorunun cevabı 1 fincan kahve değil tabi ki, bu yeterli olmayacaktır. Egzersiz öncesi 1 saate kadar içilen 2.5 kupa kahve dayanıklılığı artırır.

Sporcularda en önemli sorunun doping olması ve 2004 yılından önceleri kafeinin doping sayılması sebebiyle akıllarda soru işareti oluşturmuştur. Fakat kafeinin doping sayılabilmesi için sporcunun 6-8 kupa kahve içmesi gerekmektedir ki bizim önerdiğimiz miktarın fazlasıyla üstündedir. Kafein hap formda da bulunmaktadır. Fakat müsabakalarda doping testinde pozitif çıkma riskiyle karşılaşma durumu söz konusu olmaktadır. Bu sebepten müsabaka öncesi kafein alımı olacaksa kahve tüketmelerini önermekteyiz.

Dyt. Beyza Karabulut

instagram: dytbeyzakr
e-mail: dytbeyzakarabulut@gmail.com

loading...

SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..