1 Mart 2019 Cuma

Siber suç oranı 2018’de arttı

Reklam
Uluslararası siber güvenlik kuruluşu Netscout, dünya çapında kapsamlı bir İnternet Tehditleri Raporu yayınladı. 2018'in ikinci yarısından elde edilen bulguları inceleyen rapor, devletleri hedef alan tehditler, IoT açıkları, online erişilebilirliği engellemeye yönelik DDoS saldırı başta olmak üzere en yeni siber tehdit eğilimlerine odaklanıyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, araştırma sonuçlarının 2018’in ikinci yarısındaki tehdit ortamının steroid saldırılarının eşdeğerini temsil ettiği, dijitalleşen dünya için en büyük risklerden birinin siber saldırılar olduğu söylendi.

Rapordan bazı çarpıcı başlıklar şöyle:

- DDoS saldırılarının sürekli hedefleri haline gelen IoT cihazları, takıldıktan beş saat içinde ve belirli saldırganlar tarafından hedeflendikten beş dakika sonra saldırıya uğruyor.

- IoT güvenliği, pek çok cihazda en düşük düzeyde. Bu, özellikle tıbbi cihazlardan arabalara kadar IoT donanımlı tüm ürünleri daha tehlikeli ve savunmasız hale getiriyor.

- 2018’deki DDoS saldırılarının sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 26 arttı ve 100-400 Gbps aralığındaki ataklar patladı.

- DDoS saldırıları, küresel çapta 2018'in ikinci yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında arttı. Tehdit aktörleri, yalnızca İnternet bağlantısıyla ilgili çok sayıda cihazı ele geçiren ve kullanan çok sayıda stratejik kampanya başlattı.

- Siber suç yeraltı dünyasının önemli bir enstrümanı haline geldi. Saldırı boyutundaki artışlar, saldırganların bu yolla para kazanmaya devam ettiğini gösteriyor.

*Haber yayınlatmanın en ucuz yöntemi için tıklayın!
Önizle
Sosyal Sorumluluk

SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..