Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Son Haberler:

latest

Evinizin ne kadar AKILLI olmasını istersiniz?

Uluslararası birçok şirkette Satış&Pazarlama Müdürü ve Genel Müdür koltuğuna oturan Ayşe Fügen Arda; 27 yıllık çalışma hayatı boyunca sa...

Uluslararası birçok şirkette Satış&Pazarlama Müdürü ve Genel Müdür koltuğuna oturan Ayşe Fügen Arda; 27 yıllık çalışma hayatı boyunca satış, pazarlama, finans ve yatırım konularında edindiği uzmanlığını, “Coldwell Banker Baras” çatısı altında sürdürüyor. “Lüks Konut Uzmanı” olarak.

Arda, özel bir ruha sahip olan, farklı, sıra dışı ve lüks mülklerin doğru pazarlanması gerektiği vizyonuyla Los Angeles, Miami ve Barcelona’da aldığı Lüks Konut Satış Uzmanlığı eğitimlerinin ardından kendi liderliğinde ödüllü ekibiyle dünya lideri bir markanın çatısı altında hizmet sunuyor.

Ayşe Fügen Arda’ nın yeni yazısı;

Artık sadece dünyada değil, ülkemizde de sıklıkla ismini duyduğumuz akıllı ev konsepti giderek yaygınlaşmaya başlıyor. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde akıllı evlerin Avrupa’da 14 milyar dolar, tüm dünyada ise 50 milyar dolarlık bir pazar oluşturacağı ön görülüyor. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde dünyada yaklaşık 30 milyon ev “akıllı” olacak. Türkiye’de ise 10 yıl içerisinde evlerin yaklaşık %30 kadarı akıllı ev sistemleriyle donatılacak.

Statista araştırma firmasının raporuna göre 2017 yılında akıllı ev pazar hacmi 33.5 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. Statista’nın raporunda 2022 yılında ise global pazar hacminin yıllık 112 milyar dolar olması bekleniyor, 2015 yılında McKinsey araştırma firmasının sunmuş olduğu rapora göre ise 2025 yılındaki nesnelerin internetinin akıllı ev konseptinde oluşturacağı yıllık pazar potansiyelinin 200-350 milyar dolar civarında olacağı öngörülüyor.

Akıllı evlere olan ilgi ve rağbet tüketici anketlerinde de görülüyor. Türkiye’deki son verilere göre 3 yıl içerisinde ev almayı planlayan insanların %28’i evlerinde akıllı ev ürünlerinin olmasını istiyor. Zaten akıllı ev ürünleri kullananların sayısı %12 civarında. Asıl patlamanın ise 5 yıl içerisinde gerçekleşeceği bekleniyor. Henüz bebek olarak nitelendirilen, teknolojisinin emekleme safhasında olduğu akıllı evler, yakın geleceğimizde ciddi bir adaptasyon geçirerek iyice yaygınlaşacak gözüküyor. Peki akıllı evler neden bu kadar ilgi görüyor? %46’lık bir oranda güvenlik ön plana çıkıyor. Tasarruf, konfor ve eğlence geri kalan %54’lük kısmı oluşturuyor. Gelin akıllı evlerin tercih nedenlerini daha detaylı inceleyelim.

Yeni Nesil Güvenlik

Güvenlik sistemleri eviniz için iyi bir koruma sağlıyor olabilir ama akıllı evler yeni nesil bir koruma sunuyor. Çünkü akıllı evlerin gelişmiş ve artırılmış sensörleri sorunun ne olduğunu analiz edebiliyor; yani içeri bir kedi mi girmeye çalışıyor yoksa bir hırsız mı anlayabiliyor ve caydırıcı çözümler sunabiliyor. Üstelik güvenlik sorunu akıllı evler için sadece hırsız sorunu değil. Prizde bıraktığınız bir ütü, açık bıraktığınız bir pencere veya gaz sızdıran bir ocak. Bunların hepsini akıllı evler algılayabiliyor ve elektriği, doğalgazı kesebiliyor ve otomatik panjurları kapatabiliyor. Daha güven verici değil mi?

Zamandan Tasarruf

Evde yaşananlara az müdahale ediyor olmanız sizin için zaman tasarrufu demektir. Işıkları kapatmayı, perdeleri indirmeyi, sabah kahveyi demlemeyi ve daha aklınıza gelen birçok ev işini sizin yerinize otomasyon sistemleri yapacak. Yakın gelecekte buzdolabı alışverişlerinizi buzdolabınız internetten sipariş verebilecek, bozulan ürünleri çöpe atabilecek ve hatta kilo durumunuza göre yemeniz gereken sağlıklı ürünleri belirleyecek.

Maliyetler Sanıldığı Kadar Yüksek Değil

Akıllı ev sistemlerinin oldukça pahalı olduğu düşünülüyor ama aslında 100 metrekarelik bir evde ortalama ek maliyet %3-5 arasında değişiyor. Üstelik güzel haber, bu ek maliyetin kısa süre içerisinde kendi parasını çıkaracak olması. Enerji tasarrufu yaptıran akıllı evler sayesinde düşen elektrik, su, doğalgaz faturaları hayal değil!

Konfordan Ödün Vermiyor

Eve gelmeden evi ısıtan veya soğutan, siz yokken bahçenizi sulayan, eve girdiğiniz anda ışıkları açan, rahatlatıcı bir müzik koyan, güneşin konumuna göre güneşlikleri ayarlayan veya uyku düzeninizi algılayıp uyandığınız anda panjurları açan bir sistem düşünün. Akıllı evlerin konforla ilgili nimetleri saymakla bitmez

Tüm Gün Eğlence

Akıllı evlerin bir diğer güzel özelliği evinizdeki tüm sistemlerin birbiriyle iletişim kurabilmesidir. Eğlencenin sürekliliği anlayışı ile tüm ses sistemleri size olarak işler. Sistem siz koltuğa oturduğunuzda sizi algılayarak en sevdiğiniz televizyon kanalını ve müziği açabilir veya siz kalktığınızda en sevdiğiniz programı kaçırmayın diye kaydedebilir. Yine ortam gürültüsüne göre sesleri otomatik ayarlar. Evin her noktasını internet sayesinde bir eğlence noktasına dönüştürebilir.

Akıllı ev sistemleri birçok farklı özelliğin bir araya gelmesiyle oluşan bir bütün olarak düşünülebilir. Siz ister tüm sistemi kurdurabilir veya isterseniz yalnızca bütçenize göre kullanacağınız otomasyon sistemini kurdurursunuz. Böylece kullanmayacağınız bir ürüne para vermezsiniz. Önemli olan neyi aktif olarak kullanacağınızı belirlemek. Bu sistemlerin ana amacının hayatı kolaylaştırmak ve tasarruf olduğunu unutmayın!

Statista araştırma firmasının raporuna göre 2017 yılında akıllı ev pazar hacmi 33.5 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. Statista’nın raporunda 2022 yılında ise global pazar hacminin yıllık 112 milyar dolar olması bekleniyor. 2015 yılında McKinsey araştırma firmasının sunmuş olduğu rapora göre ise 2025 yılındaki nesnelerin internetinin akıllı ev konseptinde oluşturacağı, yıllık pazar potansiyelinin 200-350 milyar dolar civarında olacağı öngörülüyor.

*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
Reklam-Tanıtım | Gündem | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |
Önizleme