Page Nav

HIDE
GRID_STYLE
FALSE
HIDE_BLOG

Son Haberler:

latest

Kurban Bayramı sevinciniz yarıda kalmasın

Bir yandan bayram sevincinin, diğer bir yandan da kurban vecibesini yerine getirmenin heyecanı ve telaşı içerisinde olduğumuz bugünlerde, ya...

Bayram sevinciniz yarıda kalmasın


Bir yandan bayram sevincinin, diğer bir yandan da kurban vecibesini yerine getirmenin heyecanı ve telaşı içerisinde olduğumuz bugünlerde, yapılabilecek en ufak bir hata Kurban Bayramının hastanede geçirilmesine neden olabilir. Bu hususta, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz sofralarda eğlenceli ve güzel vakitlerin geçirilebilmesi için kurban kesim işlerinin profesyonellerce yapılması büyük önem taşımaktadır.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Acil Servis Bölümü’nden, Dr. Öğr. Üyesi Tahir Talat Yurttaş ‘kurban bayramında kurban kesim işlemleri sırasında dikkat edilmesi gerekenler’i anlattı

Her yıl kurban vecibesini yerine getiriyoruz ve yapılan tüm uyarılara rağmen kazalar dikkatsizlikler sebebiyle devam ediyor. Özellikle de profesyonel kişiler tarafından yapılmayan kesimler ciddi yaralanmalara sebep oluyor.

Yaralanmalarda en sık el kesileri ile karşılaşıyoruz. El bölgesinin kanlanmasının yoğun olması, tendon dediğimiz kas kirişlerinin yoğun ve yüzeye yakın bulunması nedeniyle bu yaralanmalar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Kurban Bayramında genellikle bıçak ve satır gibi delici kesici aletlere bağlı basit cilt kesilerinden damar, sinir, tendon yaralanmalarına, uzuv kopmalarından hayvanın tepmesine ya da boynuz darbelerinden kaynaklı hayati organ yaralanmalarına kadar çok farklı yaralanmalarla karşılaşmaktayız.

Nelere dikkat etmeliyiz?

Kesimler ehil ellerde ve mümkünse çelik kasap eldiveni, kaydırmaz çizme, koruyucu gözlük ve önlük gibi uygun ekipmanlarla yapılmalıdır.

Kullanılan bıçağın kör olmaması gerektiği gibi çok keskin olması da oluşabilecek yaralanmaların ciddiyetini artıracaktır.

Kurban edilecek hayvan iyi bir şekilde bağlanmalı, bu esnada hayvanın ipi ya da zinciri parmağa, ele dolanmamalıdır. Hayvanın olası kaçma durumunda bu tarz bağlamalar uzuv kopmalarına neden olabilir.

Hayvan kesilirken etraftaki kişilerin hayvandan en az 1 metre mesafede olması, oluşabilecek diğer yaralanmaları da önleyecektir.

Hayvanı kesen ya da doğrayan kişilerin elinde ya da kolunda daha önceden oluşmuş açık yarası mevcut ise açık yara kapatılıp eldiven giyilerek işleme başlanması bu yolla meydana gelebilecek enfeksiyonları da engelleyecektir.

Nasıl müdahale edelim?

Kesilen yer bol su ile yıkanmalı, ardından temiz bir bez ile üstüne baskı uygulanmalıdır. Bu baskı kanamanın durup durmadığını kontrol etmek amacıyla bile olsa kaldırılmamalıdır ve en az 15-20 dk. aralıksız şekilde baskı devam ettirilmelidir. Kesilen bölgenin üst kısmına ip, kemer gibi bir cisimle sıkarak yapılan turnike uygulamasına rutin olarak devam edilmesini önermemekteyiz. El ve kolda oluşan yaralanmalara müdahale edildikten sonra kolun kalp hizasının üstüne kaldırılması, kanamanın kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.

Uzuv kopması durumunda yapılacaklar

Eğer kopan bir uzuv mevcut ise ilk olarak uzuv temiz suyla yıkanıp, sonrasında ıslak bir beze sarılarak varsa temiz bir eldiven ya da poşete yerleştirilip ağzı bağlanmalı, daha sonra buz dolu bir poşete ya da kaba konularak transferi sağlanmalıdır. Uzuv direkt olarak buz ile temas ettirilmemelidir. Uzvun koptuğu yere baskılı pansuman yapılarak kanama kontrolü sağlanmalıdır; çünkü uzuv kopmasıyla birlikte bölgedeki damarlar açıkta kalacağı için zamanında müdahale edilmezse bu durum hayati kanamalara neden olabilir. Kişi kopan uzuvla birlikte bir an önce kapsamlı bir hastaneye götürülmelidir. Müdahale ne kadar hızlı yapılırsa, başarı oranı da aynı oranda artacaktır. 

*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
Reklam Tanıtım | Back Link | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |