Page Nav

HIDE

Grid Style

GRID_STYLE

SON HABERLER:

latest

Çalışan ebeveynler için en önemli avantaj: Esnek çalışma

3.125 lokasyon, 1.000 şehir, 110 ülkede, ofis alanı, sanal ofis, ortak çalışma alanı, toplantı odası, Business World ve Business Lounge hizm...

3.125 lokasyon, 1.000 şehir, 110 ülkede, ofis alanı, sanal ofis, ortak çalışma alanı, toplantı odası, Business World ve Business Lounge hizmetleri veren Regus’un yeni araştırması ebeveynlerin, aileleriyle daha çok zaman geçirebilmek için işverenlerinden esnek çalışma seçeneklerini giderek daha fazla talep ettiğini gösteriyor. 

Ankete göre, çalışan ebeveynlerin %85'i daha esnek çalışma için diğer avantajlardan vazgeçebileceğini ve ankete katılanların %81'i en iyi avantajın daha iyi bir iş-yaşam dengesi olduğunu söylüyor.

Esnek çalışma alanları, bireylere ve çalışanlara ofise gitmeden ya da dikkatlerini dağıtacak birçok unsurun bulunduğu evlerinde kalmadan işlerini yapabilecekleri bir alan sunuyor. Esnek çalışma alanlarının yaygınlaşması, insanların bulundukları yer fark etmeksizin bu lokasyonlara erişiminin gittikçe arttığı anlamına geliyor.

Kullanıcılara ev ve iş arasındaki yolculuk kısmını atlama ve eve daha yakın çalışma şansı veren bu erişilebilirlik, esnek çalışma alanı kullanmanın en önemli avantajı. Regus çalışan ebeveynler anketine göre, ebeveynlerin çoğu (%71) ev ve iş arasındaki yolda geçirecekleri zamanı ailelerine ayırmayı tercih ediyor ve bunu uzun bir banyo yapmak ya da arkadaşlarla buluşmak gibi "kendine zaman ayırmak" isteyenler (%38) takip ediyor.

İşverenlerdikkat: Çalışan ebeveynler esnek seçenekler için özveride bulunmaya istekli

İşverenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise, çalışan ebeveynler için esnek çalışma seçeneklerinin en öncelikli avantaj olması. Çalışan ebeveynlerin %96'sı, avantajlar dâhilinde daha esnek çalışma koşulları sağlayan bir işveren için çalışabileceğini; %74'ü ise çeşitli lokasyonlarda çalışma imkânı olduğu takdirde farklı işlere girmeye istekli olacağını söylüyor.

Esnek seçeneklerden en iyi şekilde faydalanmak

Esnek çalışmaya geçiş yapmak, ebeveynlerin yaşam kalitesinde önemli bir değişiklik sağlayabilir. Regus'un ise bu geçişi yapmak isteyen ebeveynler için başlıca ipuçları var:

İşvereninizle görüşün: Henüz çalışma alanınızda sunulmuyor olsa bile, işvereninizi esnek çalışma imkânı sunmaya ikna etmek sizin için zor olmamalı. Esnek çalışma seçeneği için vazgeçebileceğiniz bir avantajı değiştirmeyi ya da yeni bir program oluşturmayı deneyin. Örneğin çalışan ebeveynler esnek çalışabilmek için öğle arasında çalışmaya devam etmeye (%85) ya da şirket spor salonu üyeliği gibi diğer avantajları gözden çıkarmaya (%85) razı olduklarını belirtti.

Lokasyonunuz hakkında yaratıcı düşünün: Ev ve işiniz arasındaki yolculuk, evinizin kapısı ile ofisiniz arasındaki mesafe olmak zorunda değildir. Hiç olmadığı kadar fazla lokasyonda bulunan ortak çalışma ve esnek çalışma alanları sayesinde, ana ofisiniz yerine bir okula, çocuk yuvasına ya da müşterinize yakın olmanız sizin için daha iyiyse, esnek çalışma bu değişimi mümkün hâle getirebilir.

Çalışma saatlerinizi esnek tutun: Esnek çalışma alanları, yeni teknolojiler sayesinde çalışanların esnekliği benimsemesine imkân tanıyan yepyeni bir çalışma çağının kapılarını açıyor. Pek çok ebeveyn için 9-5 programı, çocuklarının programına uymaz. Esnek çalışmadan en iyi şekilde faydalanmak için, geç başlayıp geç çıkabileceğiniz ya da erken başlayıp erken çıkabileceğiniz bir program oluşturmaya çalışın. Programı tamamen göz ardı edip yalnızca başarılı sonuçlar vermeye odaklanmak da başka bir seçenektir.

Esnek çalışmayı esnetin: Tam zamanlı olarak esnek çalışmaya geçiş yapamıyor musunuz? Çocuk bakımında bir boşluk ya da sıkı bir program gibi acil durumlarda bir seçeneğinizin olup olmayacağına bakın. İhtiyacınız olmadığında esnek çalışma alanını kullanmayın, ancak ihtiyacınız olduğunda da kullanabileceğinizi bilmek iyi bir şeydir.

Regus Türkiye Ülke Müdürü Murat Özgönül, şunları söylüyor: "Modern çalışmadaki hız, herkesin hayatındaki iş-yaşam dengesini korumasını zorlaştırıyor. Ancak en büyük zorluğu, özellikle de aile yaşamı ve kariyerini uyumlu bir şekilde sürdürmeye çalışan ebeveynler yaşıyor. Esnek çalışma alanı kullanmak, ev ve iş arasındaki yolculuk zamanını azaltıp özel hayata uyan esnek bir programı mümkün kılarak ebeveynlere bir çözüm sunar. Esnek çalışmanın avantajlarıyla ilgilendiklerini belirten ebeveyn sayısının artması, çalışanları yeni roller aradığında bunu istemelerine işverenlerin hazırlıklı olması gerektiğini gösteriyor."

*Kafe Medya ile tanıtım için tıklayın!

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
Gündem | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |
Önizleme