Page Nav

HIDE
GRID_STYLE

Son Haberler:

latest

Moda trendleri artık bloglarda

Moda dünyası oldukça hızlı ve değişken. Bugün modası geçen bir tarz yarın yeniden gardıropları süsleyebiliyor. Ya da tam tersi. Blog yazarla...

Moda dünyası oldukça hızlı ve değişken. Bugün modası geçen bir tarz yarın yeniden gardıropları süsleyebiliyor. Ya da tam tersi. Blog yazarlarının bu alandaki etkisi giderek artıyor.

Berlinli Anna Eimerl, modayla iç içe yaşıyor. Moda blogunda, yenilikleri yazıyor, stil danışmanlığı yapıyor. İnsanın kendisi için en doğru kıyafeti bulmasının ne kadar zor olduğunu iyi biliyor."Elbise dolabımda hiçbir şey olmadığını, giyecek bir şeyim olmadığını ve acilen alışverişe gitmem gerektiğini düşünmediğim bir sabah yok. Ancak bunun sebebi her zaman yeni bir şeylerin çıkması ve güncel bir kıyafetiniz olmadığını düşünmeniz. Ya da eldeki kıyafetlerinizden bıkmış olduğunuz için... Böyle olunca tüm gardırobu tarayıp ya bir şeyler buluyorsunuz ya da krize giriyorsunuz."

Vücut hatlarına göre giyinmenin tüyoları
Tasarım çevrelerinden ünlü isimler de moda konusunda destek sunuyor. Ünlü Alman modacı Guido Maria Kretschmer, kadınları giydirmekle kalmıyor aynı zamanda deneyimlerini kitabıyla paylaşıyor. Sıfır bedenden büyük bedenlere kadar kadınlara vücut hatlarına göre giyinmenin tüyolarını veriyor:

"Sanırım sadece bir X ya da O dışında birçok kadın tipi var.
Atölyemde her zaman farklı tipte kadınlar oldu ve hep kendine has hatları oldu, karışık tiplerdi. Onlara hep bir isim verdim. Sonra bu isimleri, bir takım kısa hikayelerle bir anlatıp, kadınların biraz bu tipten biraz diğer tipten olduklarını görebilmelerini istedim. Ve birlikte iyi olunabileceğini göstermek istedim."

'Sempatik tahta' gibi kısa hikâyelerle, modacı her kadın tipi için kitabında bir stil sunuyor.
"Keira Knightley'i seviyorum çünkü dişi omayan bedeninde, dişi küçük bir kız bulunuyor. Çünkü her zaman burdaki gibi bir elbise giyerek bu imajı daha da destekliyor. Kendisinde olmadığı halde kalçasını öne çıkaran şeyler giyiyor. Bu elbise çok iyi bir örnek. Ve sıfır beden bir kız çocuğu vücuduyla bile her zaman vücudunu şekillendirmeyi biliyor. Neden? Çünkü küçük belki dar kalçadan şikâyetçidir."

'Biraz geniş olmakta sorun yok'
Modacı, şarkıcı Adele'i büyük beden sınıfında sayıyor:
"Biraz geniş olmakta bir sorun yok. Sadece düzgün giyinmelisiniz. Doğru ölçüleri kullanmalısınız. Hep ayarında dekolte tercih edilmeli. Bel bölümü düzgün tutulmalı, göğüsleri kaldıracak doğru sütyen kullanılmalı ve hatta korse de giyilmeli. Ama alt tarafta akıcı kumaşlar kullanılmalı ki problemli bölge ortaya çıkmasın. Çünkü o iri bir kadından daha da fazlası."

Modacı Thomas Rath, kıyafet sorununun sadece kadınlara özgü olmadığı görüşünde. Bu sonbaharda ilk erkek koleksiyonu ve erkeklere doğru kıyafet seçimi için tüyolar sunan kılavuzu çıktı.

Kalinka Kalinka moda blogu yazarı Anna Eimerl şunları söylüyor: "Erkekler her zaman daha iyi giyiniyor ve bunu da istiyorlar. Yani tüm bu Hip Hop, baggy tarzı geçmişte kaldı. Almanya'da modayı takip etmek yüzeysel bulunuyordu. Yani iyi giyiniyorsan, yüzeysel ve kendini beğenmişsin. Yavaş yavaş artık bir sanat kolu olarak değerlendiriliyor ve insanlar da artık sadece giyinmek için giyinmek istemiyorum iyi de görünmek istiyorum diyorlar."

© Deutsche Welle Türkçe
DW/AB/GA/EC/NH

Örnek bir moda blogu için tıklayınız: www.modavemarka.net


*Sosyal sorumluluk projesi*

Hiç yorum yok

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..

Önizleme
Gündem | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji | Ekonomi | Dünya | Medya |
Önizleme