16 Kasım 2016 Çarşamba

‘Getir Boş Şişeyi, Kurtar Geleceği’

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, Ataşehir Belediyesi ile bir işbirliğine imza attı. 

“Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında gerçekleştirilen bu işbirliği sonucunda, İçerenköy semt pazarında camın geri dönüşümüne dikkat çekildi. Semt pazarında kurulan “Cam Yeniden Cam” tezgahında, “Getir Boş Cam Şişeyi, Kurtar Geleceği’ sloganıyla katılımcılara, “Bu Gücü Çöpe Atma” mesajı verildi. Yaklaşık 3 bin kişinin ziyaret ettiği semt pazarı etkinliğinde, 3 bin adet cam şişe geri dönüşüme kazandırıldı.

Şişecam Topluluğu, sürdürülebilir bir yaşam için geri dönüşüm uygulamalarında farkındalık yaratan projelere imza atmaya devam ediyor. Şişecam Topluluğu, Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Cam Yeniden Cam” kapsamında, Ataşehir Belediyesi işbirliğiyle 15 Kasım Salı günü İçerenköy’de bulunan semt pazarında “Cam Geri Dönüşümü Pazar Aktivitesi” düzenledi.

İçerenköy semt pazarında kurulan “Cam Yeniden Cam” tezgahında camın geri dönüşümün sürecine ve geri dönüşümün önemine dikkat çekildi. Etkinlikte, en sağlıklı ve en çevreci ambalaj malzemesi olan camın hem sonsuz kez hem de yüzde 100 geri dönüşebilme özelliği anlatılırken, bu gücün çöpe atılmaması gerektiği vurgulandı.

“Getir Boş Cam Şişeyi, Kurtar Geleceği” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte, standı ziyaret edenlere ise içecek ikramında bulunuldu. Katılımcılar boş cam şişeleri stantta bulunan cam kırıcı ile cam kumbarasına atıp geri dönüşüme katkı sağladı. Yaklaşık 3 bin kişinin ziyaret ettiği tezgah aracılığıyla pazarda 3 bin adet cam şişe geri dönüşüme kazandırıldı.

2 milyar adet cam şişe çöpe gitmekten kurtarıldı

Şişecam Topluluğu’nun camın en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olmasından hareketle 2011 yılında hayata geçirdiği “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında bugüne kadar;

220 bini aşan ilköğretim öğrencisine cam geri dönüşümü hakkında eğitim verildi.

Başta cam ambalaj atıklarının yoğun olduğu büyük şehirler olmak üzere toplamda 22 ildeki 148 ilçe belediyesiyle işbirliği yapıldı. Belediyelere 16.700 adet cam kumbarası hibe edildi.

Bugüne kadar 670 bin ton cam, bir başka deyişle 2 milyar adedi aşan cam şişenin çöpe atılması önlendi.

Şişecam Topluluğu şirketlerinin üretimde kullandığı geri dönüştürülmüş cam atık/ cam kırığı oranı 2011 yılında yüzde 8 iken, Cam Yeniden Cam projesi kapsamında 2015 sonunda bu oran yüzde 19’a çıkarıldı. Bu oranın önümüzdeki 5 yılda yüzde 45’e çıkarılması hedeflenmektedir.

244 bin otomobil trafikten çekildi

Bugüne kadar geri dönüştürülen camlar sayesinde;
28.500 konutun ısınma ve sıcak suyunu karşılayacak düzeyde enerji tasarrufu sağlandı.
244.000 otomobilin trafikten çekilmesine eşdeğer karbon salımı önlendi.

Önlenen karbon salımı sayesinde 20 milyon ağacın bir yılda temizlediği havaya eşdeğer bir düzeye ulaşıldı.

1 adet cam şişe bir bilgisayarı 25 dakika çalıştırıyor

Cam üretiminde yüzde 10 oranında cam kırığının girdi olarak kullanılması, hammaddenin yüzde 12, enerjinin yüzde 2,5 ve karbon emisyonlarının ise yüzde 5 oranında azaltılmasını sağlıyor. Hiçbir kalite kaybına uğramadan yüzde 100 geri dönüştürülebilen bir ambalaj malzeme olan cam ile 1 adet cam şişe üretmek için girdi olarak 1 adet cam şişe atığı kullanmak yeterli oluyor. 1 adet cam şişeyi geri dönüştürerek bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar da elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.

loading...

SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..