8 Mayıs 2016 Pazar

Cep Telefonu ve Gelişimi


1973 yılında ilk cep telefonunu icat eden Martin Cooper, icadının bu kadar popüler olacağını tahmin etmemiş olsa gerek. Graham Bell’in telefonu icat etmesinden yola çıkan Cooper’ın amacı, taşınabilir telefonlar üretmekti. Çünkü, her ne kadar telefonlar şekil ve model olarak zaman içinde çeşitlilik gösterse de, telefonların ilk ataları oldukça büyüktü ve taşınması neredeyse imkânsızdı. Bu da iletişimi telefonun bulunduğu yer ile kısıtlıyordu. Ayrıca ev içinde ya da belirli bir alanda ortaklaşa kullanılan sabit bir telefon özel hayatı neredeyse yok ediyordu.

Cooper’ın oldukça basit ve insanlığın yararına olmasını amaçladığı bu düşüncesi, 80’li yıllarda GSM firmalarının fazlalaşması ve beraberinde bu alana olan yatırımın artması ile cep telefonlarını bir anda hayatımızın merkezine yerleştirmiş oldu.

Elbette ki ilk üretilen cep telefonları şu anda sahip olduklarımız gibi değildi. Her icat gibi cep telefonları da en basit işlemleri gerçekleştirmeden en karmaşıklarını gerçekleştirmeye kadar uzanan bir süreç içinde gelişmişlerdir. İlk üretimlerde cep telefonlarının amacı iletişimi her yerde sağlayabilmek adına idi. Bu yüzden ilk üretim cep telefonları genel olarak sadece arama yapma ve arama alma şeklinde iki basit işlev barındırıyordu. Tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra tarihte cep telefonu ile yapılan ilk görüşme Finlandiya’da gerçekleşti.

İlk üretimlerde bulunan tek özellik olan arama özelliğini yanına yeni üretimler ile mesaj alma/gönderme ya da daha çok bilinen ismiyle sms özelliği eklendi. Artık insanlar sesli konuşmak için müsait olmadıkları zamanlarda bile birbirleri ile iletişim halinde idi. Belki şuan cep telefonlarımızda mesaj özelliğini eskisi kadar sık kullanmıyoruz lakin internetin şuan ki kadar ucuz ve her yerde olmadığı bir zamanda mesajlar gerçekten birer devrim niteliğine sahipti.

Üretilen ilk cep telefonu Motorola Dyna TAC 8000x idi. Yaklaşık 1 kg ağırlığa sahip olan bu telefon tam şarj edildiğinde 20 dakikaya kadar görüşme sağlıyordu. Tabi ilk üretim cep telefonları ağır olmasının yanı sıra oldukça büyük ve kaba bir dış görünüşe sahipti. Ayrıca dokunmatik ekran ve kamera özelliğine de sahip değildi.

İlk üretilen cep telefonlarından sonra cep telefonu gelişimi nasıl bir süreç izledi, ilk dokunmatik ekrana sahip telefonlar ne zaman üretildi, renkli ekranlar ve müzik özelliği hangi firma ile piyasaya sürüldü ve daha nicesini merak ediyorsanız Maxicep sizin için cep telefonunun tarihsel gelişimini sürecini infografi ile incelemiş. Bir göz atmakta fayda var.

loading...

SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Haber ve yazılarımız hakkında yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..