10 Şubat 2015 Salı

'Doğru Lastik' için gerekli 5 özellik!

Reklam

Dikkat edilmesi gerek şeylerin başında emniyet gelir. Sonra sürüş konforu, dayanıklılık, sessiz sürüş gibi özellikler lastik alırken önem sırasına göre değerlendirilmelidir. Fakat tüm aranan özelliklerin bir arada olduğu bir lastik daha üretilmemiş olmakla beraber bilinmelidirki bazı özellikler ön plana çıkdıkca diğer aranılan değerler azalır. Mesela, konforlu bir sürüş için alınacak yumuşak bir yapıya sahip olan lastiklerin fren mesafesinin orta sertlikde olanlarınkine göre daha uzun olacaktır.

Lastik seçimi yaparken sürücün kendini ve otomobilini tanıması çok önemli. Hızlı ve sert araç kullananların, kullandıkları lastiklerden konfor beklentilerinin çok fazla olmaması gerekir. Eğer aracınızı sert ve hızlı sürüyorsanız mutlaka araç üreticilerinin önerdiği hız kodlarındaki lastikleri kulanınız.

Kısacası lastik alırken öne çıkan ilk önemli kriter otomobilinizi nasıl kullandığınızdır. Sonra ise, yol koşulları ve iklim şartları gelmektedir. Yol koşullarının çok iyi olmadığı ülkemizde yumuşak yapı özelliğine sahip olan lastiklerin darbelere karşı mukavemetinin az olacağıda unutulmamalıdır.

İklim özellikleri de ayrıca dikkate alınması gereken bir başka konudur. Her lastiğin tüm iklim koşullarında aynı tepkileri vermesi beklenmez. Lastikler yapıları itibariyle iklim koşullarına göre farklılıklar gösterir burda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise kış koşullarının ağır geçtiği bölgelerde kış lastiği kullanılmasıdır.

Şimdi 'doğru lastik seçmek' için gereken maddeleri görelim:

1. LASTİK EBADINI DOĞRU OLARAK ÖĞREN
Aracına doğru lastik türü ve ebadını seçebilmek için ilk yapman gereken aracının üzerindeki lastiklerin markasını, tür ve ebat bilgilerini öğrenmek. Doğru seçimi yapmak için yardımcı olacak linki sizinle paylaşalım. Tıklayınız: openeo

2. İKLİME UYGUN LASTİĞİNİ SEÇ
Eğer hiç karlı koşullarda araç kullanmıyorsan ya da nadiren kullanıyorsan hava sıcaklığı genellikle +7 derecenin üzerinde ise, standart iklim koşulları için tasarlanmış yaz lastikleri aracın için daha uygun olacaktır.

Ancak, aracını kullandığın bölgede kış çetin geçiyorsa, ya da dağlara çıkıyorsan, uygun kaliteli bir kış lastiğiyle buz ve kara karşı hazırlıklı olman gerek. Kış lastikleri, karda ve çamurda kullanım için özellikle test edilmekte olup zorlu kış sürüşlerinizde güvenli sürüş sağlar. Ayrıca yağmurlu havalarda kış lastikleri +7 derecenin altında iken yaz lastiklerinden daha iyi performans sağlar. Kışlık lastiklerin araca çok yaktırdığı doğrudur ancak hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde yol tutuşu ve fren mesafesinde tartışmasız üstünlüğü vardır. Kışları sert geçen bölgelerde kesinlikle tavsiyemizdir. Buzlanma ve don olayları sık oluyorsa vakumlu kış lastiklerine öncelik vermeniz mantıklı olacaktır. Eğer yaşadığınız bölgede kar fazla görülmüyorsa diş arası kısa lastik tavsiyemiz olur zira yüksek diş arası ses sorununu beraber getirmektedir.

3. KULLANIM ALANINA GÖRE SEÇİM YAPILMALI
Eğer aracını özellikle ağır yükler taşımak için kullanıyorsan, lastik seçerken bu durumu hesaba katman gerekli. Doğru yük sınıfına ait lastiği seçtiğinden emin olmak için şuanda kullandığın lastiğin “Yük” değerine dikkat etmelisin. Ayrıca aracının fabrika çıkışında üzerinde takılı lastiğin hız indeksinin altında bir değer takmamaya dikkat etmelisin.

4. GERÇEKTEN İYİ OLAN BİR LASTİĞİ ALMALISINIZ
Doğru lastik seçimi, tek bir seferde aradığın her şeyi sağlayabilir: güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun ömür. İyi bir lastik ıslak yollarda aracın daha kısa mesafede durmasını sağlar. Hayat kurtaran mesafeler bazen 1-2 metre olabilir, doğru lastik seçimi bu nedenle çok önemlidir.

Lastiğini doğru seçerek daha uzun ömürlü kullanıma sahip olabilirsin ki bu da size ortalama fazladan bir yıllık sürüş sağlayabilir. Ayrıca doğru lastik aracın daha az yakıt tüketmesine yardımcı olur. Tüm Oto Lastikleri, güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufundan en az birini sunar, fakat üç faktörün hepsini birden barındırıp yüksek performans sunan lastikler nadirdir.

Aracınızda "iki lastiği değiştiririm yeter" diye düşünmeyin. Bu son derece tehlikeli bir durumdur. Eğer mecbursanız yeni lastikleri KESİNLİKLE ÖNE TAKMAYIN. Pek çok kişi aracım yokuşta iyi çeksin diye yeni lastikleri öne takar. Oysa esas mesele yokuşa çıkabilmek değil ,yokuş aşağı durabilmektir. Ön lastikleri yeni ,arka lastikleri eski bir araçta frene bastığınızda aracınızın önü rahatlıkla dururken arka tarafı durmakta zorlanacak ve savuracaktır. Bu durum özellikle virajlarda tehlikelidir.

Önden çekişli bir araçta gaz pedalını kullanarak aracın ön tarafını nispeten rahat kontrol edebilirsiniz ,oysa arka tarafı tamamen kontrol dışı kalacaktır. Bu nedenle arka lastiklere öncelik verin.

5. UZUN VADEDE MUTLAKA MALİYETİNİ DÜŞÜN!
Fiyat olarak oldukça cazip görünen bir ürün satın almadan önce yukarıdaki maddeleri, kullanım koşullarını ve bütçeni tekrar gözden geçir. Uzun vadede güvenlik, lastik performansı, uzun ömür ve yakıt tasarrufu gibi kriterler alacağın lastiğin gerçek maliyetini ortaya çıkacaktır. Bazen alacağın indirimli veya kampanyalı oto lastik, bazen de yüksek performanslı pahalı bir oto lastik sana uzun vadede kazandıracaktır. Özellikle günümüz tubeless lastiklerinin içinde çelik teller ve şeritler bulunmaktadır. Bu tellerin kopuk olması halinde dışarıdan hiçbir belirti görülmezken lastiğin kullanımında balans tutmama ,direksiyonda titreme gibi sıkıntılara neden olabilmektedir.

Artık iyi bir lastik seçimi nasıl yapılır biliyorsun! Şimdi buraya tıklayarak sistemi ile lastiğinin ebat bilgilerini doğru girerek otomobilin için en iyi ve indirimli oto lastikleri seçmeye başlayabilirsin.


SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Haber ve yazılarımız hakkında yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..