11 Aralık 2014 Perşembe

Rusya faiz artırdı dolar/ruble tarihi rekor kırdı

Reklam


Petrol fiyatlarının düşmesiyle sıkıntılı günler geçiren Rusya ekonomisi için Rusya Merkez Bankası şok faiz artırım kararı aldı. Kararın ardından dolar ruble karşısında tarihi rekoru kırdı.

Rusya'da para birimi rublenin dolar karşısında değer kaybının önüne geçilememesi üzerine flaş faiz kararı alındı..

Rusya merkez bankası politika faizini yüzde 10.5'e yükseltirken dolar da 55.46 rubleye yükselerek tarihi rekor kırdı.

Rusya Merkez Bankası'na göre 2015-2016 yıllarında Rusya ekonomisi sıfır büyüme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Özellikle Brent petrol fiyatlarının 65 dolarla 5 yılı en düşük fiyatına gerilemesiyle Rusya ekonomisi hakkında endişeler de yükselmişti. Rusya dünyanın en önemli petrol ihracatçısı ülkeler arasında yer alıyor.

"TÜRKİYE'Yİ HATIRLATTI"
Rusya'nın faiz kararını CNBC'ye değerlendiren Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tim ASh Rusya'nın faiz artışının Ocak 2014'te Türkiye Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği şok faiz artışına benzediğini belirtirken "Rus Merkez Bankası hamle yapmakta gecikti ve sonunda piyasa bu faiz artışına zorladı" diye konuştu.


SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Haber ve yazılarımız hakkında yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..