24 Aralık 2014 Çarşamba

Putin’den tam not

Reklam

Rusya’nın yeni nesil çevre dostu, ağır kargo taşıyıcı roketi Angara-5 ülkenin kuzeybatı bölgesinde bulunan Plesetsk Uzay Üssü’nden başarılı bir şekilde fırlatıldı. Fırlatma sırasında yapılan canlı yayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bilgi verildi.

Putin’e bilgi veren Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu fırlatmanın başarılı olduğunu iletti. Putin de başparmağını kaldırarak karşılık verdi.

Test fırlatmada roket 30 bin kilometre mesafedeki yörüngeye gönderildi.

Adını Sibirya'nın güneydoğusundaki Angara Nehri'nden alan Angara sınıf uzay taşıma araçları, 2 bin ile 40 bin kilogram arasında kargo taşıyabilecek. Rusya, Angara sınıf roketlerin gelişimi için 1995’den bu yana çalışmalarını sürdürüyor.

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’a göre yeni Angara sınıf roketler Rusya’ya uzay teknolojilerinin gelişiminde çok büyük üstünlük sağlayacak. Angara tüm uyduları yörüngeye yerleştirme potansiyeline sahip. Rokette kullanılan tüm parçalar Rusya’ya üretiliyor ve diğer uzay ajansları ile ortak çalışmaları asgariye indiriyor. Yakıt olarak da çevre dostu oksijen ve kerosen kullanılıyor.

Angara tip roketler astronotları Uluslar arası Uzay Üssü’ne taşıyan Rus yapımı Soyuz roketlerinin tamamlayıcısı olarak görev yapacak. Angara roketleri zamanla Proton tip roketlerin yerini alacak. İnsanlı Angara-5’in test fırlatılması 2018’de planlanıyor.


SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Haber ve yazılarımız hakkında yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..