1 Mart 2012 Perşembe

İşte TL'nin simgesi

Reklam

Türk lirasının simgesinin belirlenmesi amacıyla yapılan yarışmanın sonuçları açıklandı ve TL'nin simgesi belli oldu.

Tülay Lale isimli katılımcının tasarımı birinci seçildi (aşağıda solda), ancak Merkez Bankası yönetimi logonun üzerinde ufak bir değişiklik yaptı (sağda). Tasarımda düz olan çizgiler, yukarı eğimli hale getirildi ve TL'nin yeni simgesi ortaya çıktı. Yarışmaya, cezaevlerindeki hükümlülerden de tasarımlarını gönderenler oldu.

Eylül ayında açılan yarışmaya katılan 8,362 tasarımdan yedi tanesi finale kalırken, birinciliği Tülay Lale'nin çalışması aldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, simgenin bilgisayarlara indirildikten sonra 'Alt Gr' ve 'T' tuşlarına aynı anda basılmak suretiyle görüntülenebileceğini açıkladı. Başçı, gerekli programların Merkez Bankası'nın internet sitesinde mevcut olduğunu da belirtti.

Merkez'den estetik dokunuş

Başçı, yarışma ilan edilirken, TL Simge Yarışması Şartnamesi’nin ilgili hükmü ile, birincilik ödülüne layık görülen tasarım üzerinde değisiklik yapma hakkının saklı tutulduğunu belirterek, "Bu çerçevede, Bankamız yönetiminin önerileri doğrultusunda, birinci seçilen tasarım Bankamız grafikerlerinin çalışmaları ile geometrik açıdan estetik bir temele oturtulmuştur" dedi.

Başçı, Türk Lirası'nın yeni simgesinin altın oran uyumuna dikkat edilerek tasarlandığını da söyledi.

Başçı, Türk Lirası'na kazandırılan itibarın bir sonucu olarak son yıllarda uluslararası piyasalarda Türk Lirası'nın  kullanımının artarak sürdüğünü belirterek, "Küresel piyasalarda değişik para birimlerinin kullanılmasına ilişkin olarak Uluslararası Ödemeler Bankasının yaptığı anket sonuçlarına göre, 2010 yılında Türk Lirası kullanımı 2007 yılına  göre 3 kattan fazla artmıştır. Bunun yanında Türk Lirası yabancı yatırımcılar nezdinde bir yatırım aracı olarak da işlem görmektedir" dedi.

İşte seçilen simge ve finale kalan 7 tasarım
DAHA ÖNCE ERTELENMİŞTİ

Merkez Bankası, TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklanması ve TL simgesi olarak kullanılacak tasarımın tanıtımına ilişkin toplantının 22 Şubat tarihinde düzenleneceğini duyurmuştu.

Ancak TL simgesinin farklı bilgisayar ortamlarında güvenli şekilde uygulanabilirliğinin gösterimine ilişkin teknik çalışmaların tamamlanabilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle söz konusu toplantı ertelenmişti.

ERDOĞAN: GÜVEN VE YÜKSELEN DEĞERİ SİMGELİYOR

Tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TL simgesiyle Türkiye'de dokuz yıldır korunan istikrarın somut sürecinin bir sonucunu tanıttıklarını belirtti.

Erdoğan şöyle konuştu: "Paramıza tüm dünyada kullanılacak yeni bir simge kazandırıyoruz. Simgenin bir çıpaya benzemesi, paramızın güvenli bir liman olduğunu, yukarı doğru kıvrımlı çizgiler de paramızın yükselen bir değer olduğunu gösteriyor. Paramıza yeniden itibar ve değer kazandırılması, bir ülkenin yeniden şahlanması ve ben de varım diyerek öne çıkmasıdır. Simge belirleme yarışmasına katılan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Cezaevlerinen dahi bu yarışmaya katılımın olması, vatandaşların duyarlılığını göstermesi açısından önemli. Para tıpkı, bayrak ve milli marş gibi bir ülkeni itiabrını ve bağımsızlığını simgeler. "

SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Haber ve yazılarımız hakkında yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..