7 Aralık 2011 Çarşamba

Gece çalışan kadınlara kötü haber

Reklam

Bugüne kadar yapılmış en detaylı aratırma diyabet riskini ortaya çıkardı

Düzensiz saatlerde çalışan ve gece vardiyasına kalan kadınların diyabete yakalanma riskinin yükseldiği belirlendi.

Harvard Üniversitesi'nden uzmanların yaptığı bir araştırma, kimi zaman gündüz kimi zaman gece saatlerinde çalışan ve ayda üç kez ya da daha sıklıkla gece vardiyasına kalan kadınların Tip 2 diyabete yakalanma olasılığının, normal mesai saatlerinde çalışan hemcinslerine göre daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Vardiyalı çalışma ile diyabet arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmaya yönelik bugüne kadar yapılmış en detaylı inceleme olan ve ''PLoS Medicine'' dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, yaşları 25 ila 67 arasında değişen yaklaşık 180 bin hemşireden 18-20 yıllık bir zaman dilimi boyunca elde edilen veriler incelendi.

Bu süre içerisinde 3 ila 5 yıl boyunca dönüşümlü olarak gece vardiyasında çalışan katılımcıların Tip 2 diyabete yakalanma riskinin diğer hemcinslerine göre yüzde 20 oranında arttığı saptanırken, 10 ila 19 yıl boyunca gece vardiyasına kalan kadınlarda söz konusu riskin yüzde 40, 20 yıldan fazla süreyle gece vardiyasında çalışanlarda ise yüzde 58 oranında yükseldiği belirlendi.

Düzensiz yeme alışkanlıkları ve bozulan uyku düzeninin ''vücut saatini'' olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, günlük ritmdeki bu bozulmanın kan şekeri seviyesinin sağlıklı düzeyde kalmasını engellediğini kaydetti.

Araştırmacılar, uzun yıllar boyunca gece vardiyasında çalışmanın kilo alımını tetiklediğini ve obeziteye yakalanma riskini arttırdığını da belirtti.

AA


SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Haber ve yazılarımız hakkında yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..