7 Aralık 2011 Çarşamba

Bir demokrasi olduğumuzu asla söylemedik

Reklam

Suriye Devlet Başkanı, Amerikan ABC News televizyonuna verdiği mülakatta "Kimse kendi halkını öldürmez. Dünya üzerinde hiçbir hükümet, bir deli tarafından yönetilmiyorsa, kendi halkını öldürmez" dedi

Silahlı güçlerin ileri gitmiş olabileceğini kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, "şiddet eyleminin kuruma değil kişiye ait olduğunu" belirterek, "baskı uygulamak ile bazı sorumluların hatalı davranması arasında fark bulunduğunu" ifade etti.

BM'nin gösterilerin bastırılması sırasında 4 bin kişinin öldürüldüğüne ilişkin açıklamasıyla ilgili olarak Esad, "ölenlerin çoğunun rejim karşıtı değil, yanlısı olduğunu" vurguladı. Esad, "BM'nin güvenilir bir kurum olduğunu kim söylüyor" diyerek, gösterilerin bastırılması sırasında 1100 asker ve polisin öldüğünü belirtti.

Suriye'ye yönelik yaptırımlar konusunda da Esad, "bunun yeni bir şey olmadığını" söyledi ve "30-35 yıldır yaptırımların hedefi oluyoruz. Tecrit edilmedik. İnsanlar geliyor ve gidiyor, ticari anlaşmalar var, ne isterseniz var" diye konuştu.

"Bir demokrasi olduğumuzu asla söylemedik" diyen Esad, özellikle 9 ayda Suriye'de reformların yapıldığını da belirterek, "Bu, uzun zaman alıyor, tam olarak bir demokrasi olmak büyük olgunluk istiyor" ifadesini kullandı.

Beşşar Esad, "Halkı korumak için elimden gelenin en iyisini yaptım. En iyisi yapılınca suçlu hissedilemez" diye konuştu.

RÖPORTAJ BİR İLK

Röportaj, Suriye'de dokuz ay önce başlayan olaylardan bu yana Beşşar Esad'ın bir Amerikan medyasına verdiği ilk mülakat.

ABC'den dün yapılan açıklamada, röportajın, kanalın 82 yaşındaki ünlü muhabiri Barbara Walters tarafından Şam'da yapıldığı belirtilmişti.

Henüz yayınlanmayan mülakatın içeriğiyle ilgili sızan ve Arap medyasında yer alan bilgilere göre Esad'ın, "Sorumluluk bende değil, çünkü ben kral değil, devlet başkanıyım" dediği ifade edildi.

7 MUHALİF DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan Suriyeli muhalif eylemciler, bugün çoğu ülkenin orta kesimlerinde bulunan ve şiddetli çatışmaların yaşandığı Humus kenti olmak üzere, çeşitli kentlerde toplam yedi muhalifin öldürüldüğünü kaydetti.

Aktivistler, ülkenin güneyinde bulunan Dera kentinin Dael bölgesinde, ordu güçleri ile saf değiştiren askerler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtiyor.

Champress adlı internet haber sitesi de, silahlı grupların ülke içindeki şiddet eylemlerinin devam ettiğini ve son olarak bir hava subayının silahlı gruplar tarafından öldürüldüğünü ileri sürdü.

AA


SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Haber ve yazılarımız hakkında yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..