17 Haziran 2012 Pazar

Komşuyla damak zevkimiz aynı!

Reklam

Bizde cacık onlarda tzatziki, bizde pide onlarda pita, bizde dolma onlarda dolmades...

Türkiye Aşçılar Birliği eğitim danışmanı Birol Toraman, ''Karşı Kıyının İki Dost Mutfağı'' adını verdiği projesinde, Türk ve Yunan mutfağının ortak yönlerini ortaya koydu.

Toraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğü projesi kapsamında pek çok araştırma ve deneme yaptığını söyledi.

Türk ve Yunan mutfağının birbirine benzeyen ortak yemeklerinin tespiti için yoğun bir çaba sarf ettiğini belirten Toraman, ''Uzun yıllar beraber yaşadığımız, komşu ülke Yunanistan ile yollarımız ayrılsa bile, yemek kültürümüz hiç ayrılmadı'' dedi.

Toraman, Yunanistan'a giden Türklerin Yunan yemeklerine hiç yabancılık çekmediğini belirterek, ''Komşuyla damak zevkimiz aynı'' diye konuştu.

Birol Toraman, ''Ege Denizi'ndeki Yunan adalarına ya da ülkenin değişik kentlerine giden Türk'leri Yunanlı dostlarımız sevgiyle karşılıyor. Hatta çoğu Türkçe bile konuşabiliyor. Müziğimiz bile komşuyla neredeyse aynı. Türkiye'de artık Yunan yemekleri yapan yerler çoğalmaya başladı'' dedi.

Toraman, Türk ve Yunan mutfağındaki ortak ya da benzer yemekler hakkında şu bilgileri verdi:

''Cacık-tzatziki, musakka-musakkas, köfte-keftedakia, pide-pita, baklava-baklavas, imambayıldı-pabucaki, kadayıf-kadayif, dolma-dolmades, karışık salata-Grek salat, gözleme-tiropitas, misket köfte-yanya kebabı, yuvarlakia-yuvarlak köfte, yahni-sitifada, döner-gyros, Adana kebap-Atina kebap,aşure, safranlı pilav, sütlü tarhana çorbası, felafel, pilaki, peynir tatlısı, yaprak sarma, piliç tava.''

-MUTFAKLAR DİREKTÖRÜNÜN GÖRÜŞÜ

Çanakkale'nin merkeze bağlı Kepez beldesindeki Kolin Otel'in mutfaklar direktörü İsmet Büdün de, Türk ve Yunan yemekleri ile içeceklerinin ad ve tatlarının benzer olduğunu dile getirdi.

Büdün, ''Bölgesel olarak birbirine yakın yerlerde yaşıyoruz. Ege Denizi havzasındayız ve her iki ülkede Akdeniz iklimi hakim. Böyle olunca sebze ve meyveler hemen hemen aynı. Bana göre tat ve isim benzerlikleri Türk ve Yunan halklarının kardeşliğinin simgesidir'' diye konuştu.

AA

SOSYAL MEDYA

Yayıncı:

Medya alanında hep renkli, farklı ve uzmanlık gereken projelerde Veka Medya olarak yer alıyoruz. Yapılan projelerdeki Veka Medya imzası hep kaliteli ve hızlı çözümler ile farkımızı da ortaya koymaktadır.İletişim için:www.vekamedya.com

0 yorum:

Haber ve yazılarımız hakkında yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz..